مذهبی, ویژه

تاثیر محراب در مساجد

محراب مساجد

1- قبله

محراب مساجد به‌عنوان مرکزی که رو به‌سوی کعبه دارد، دارای ارزش‌های بصری و معنایی ویژه‌ای است. هنرمندان اهل عرفان، محراب را با آرایه‌های رمزآمیز گل‌ها و گیاهان آذین‌بندی می‌کنند؛ زیرا محراب به‌منزله‌ی دروازه‌ای است که انسان به‌واسطه آن قدم به جهان معنوی و باغ بهشت می‌گذارد محراب مساجد به عنوان جهت قبله در مسجدها و نماز خانه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

 

2- زیبایی محراب در هنر و معماری اسلامی

محراب اولین و تنها شکل نمادینی است که می‌توان یکسره آن را با دلایل مذهبی و عارفانه توضیح داد. استفاده از تزیینات خاص و شیوه‌های مختلف معماری اسلامی در زیباسازی محراب مساجد، نشانگر اهتمام به مباحث معنوی و عرفانی است؛ چراکه محراب به‌عنوان عنصر داخلی مسجد با بهره‌گیری از رنگ‌های خاص، وحدت و یگانگی خداوند را به تصویر می‌کشد. این زیبایی خاص باعث میشود که نمازگزاران خداوند متعال را بیشتر بشناسند و با او ارتباط عرفانی برقرار کنند.

 

3- تاثیر نور در محراب

نور در فرهنگ اسلام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و به اشکال مختلف در آثار مذهبی، ادبی و تصویری مسلمانان به ظهور نشسته است. طبق سوره نور، خدا نور آسمان و زمین است. و همه موجودات تجلی نور خداوند هستند. علایم و نشانه‌های نور از عناصر اثرگذار بر محراب‌ها هستند و به عنوان نمادی از نور خداوند در محراب مساجد استفاده میشوند.

 

4- تاثیر رنگ در محراب

رنگ یکی از تاثیرگذارترین جلوه های بصری در محراب مساجد است. کاشی های محراب یا رنگ و نقوش به کار برده شده در محراب مساجد جلوه ای زیبا به مساجد می دهد که نمادی از زیبایی خداوند نیز هست. در محراب ها بیشتر از رنگ آبی لاجوردی استفاده میشود که نماد آسمان آبی است.

 

گروه نسیم جلوه در تولید انواع محراب های قابل حمل سابقه ای چندین ساله دارد که در طرح ها و رنگ های مختلف تولید میشوند که این محصولات در دکوراسیون مذهبی مساجد و نماز خانه ی مدارس، ارگان های دولتی، حسینیه ها، و شرکت ها تاثیر بسزایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *