تجهیزات نمازخانه, دکوراسیون داخلی مذهبی, دکوراسیون مذهبی, مذهبی, ویژه

محراب چیست؟

محراب

ریشه کلمه

محراب در لغت به معنای محل حرب یا جنگ است.

جایگاهی است که پیش نماز یا امام جماعت در آن می ایستد و با شیطان درونی و ظاهری می جنگد و با شرک و کفر مبارزه می کند و فقط خدای یگانه را می ستاید .

گودی محراب برای چیست؟

در مذاهب شیعه  محل جنگیدن با شيطان و نفس اماره (نفس سرکش) است.برای همین در مذهب شيعه آن‌ را گود مي‌سازند، تا از بروز غرور در نفس پیشوا جلوگيري كند.

البته از دیدگاه فقهي گودي محرابه مسجد به اين خاطر است كه مكان ايستادن امام بايد از محل ايستادن نمازگزاران بالاتر نبوده و یا مساوي باشد.به همین دلیل باید در مسجد كف محراب عبادت از محل ايستادن نمازگزاران پائين‌تر باشد.

همچنين گفته شده كه گودي به سنگر مجاهدين و مبارزين در جبهه‌هاي جنگ تشبیه شده است. و این به این معناست كه پیش نماز در چه جايگاه بزرگی قرار دارد و وظيفه دفاع از حقانيت دين را بر عهده دارد .

محراب در سایر ادیان

یکی از جلوه های زیبایی مساجد محراب های کاشی کاری شده است. در زمان های قدیم با کنده کاری روی سنگ ها آیات قرآن و احادیث پیامبران و امامان را روی آن حک می کردند.

در آيين مهرپرستي(ایرانیان قبل از ظهور اسلام) آمده است که، مهرابه محل پرستش و راز و نياز بوده است، و در خانه‌هاي قديمي قسمتي فرورفته در شبستان‌ها بود كه به آن «مهرابه» مي‌گفتند و در طول زمان و استعمال زياد مهرابه به محراب تبديل شد.

ثبت اختراع نسیم جلوه

نسیم جلوه در زمینه تولید محراب های قابل حمل تجربه ی زیادی دارد و همچنین این محصول توسط اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی ثبت اختراع شده است.

سایت نسیم جلوه بهترین محصولات مذهبی ، سنتی و مدرن را طراحی و تولید میکند که شما می توانید با مراجه به فروشگاه محصولات ما را مشاهده کنید .

همچنین شما می توانید بهترین محصولات  را سفارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *