تجهیزات نمازخانه

معماری اندرونی مساجد وتجهیزات آن

مسجد از دیرباز به عنوان عنصری اساسی در جامعه بشری اسلامی مطرح بوده است. گاهی به نام نیایشگاه، گاهی پرستشگاه و در ادیان و مناطق گوناگون و در دوره های مختلف زمانی به نام های دیگر معروف بوده است. در ایران نیز مسجد از دیرباز در بطن شهری وجود داشته و معماری مساجد نیز همواره مورد توجه بوده است..

. با وجود اینکه اسلام با تجمل و زیبایی در حد معقول آن مخالفتی ندارد،. بنابراین آراستن مساجد با تزئیناتی که در کاخ های پادشاهان و اهل دنیا متداول است، منافی و مغایر با ارزش های اسلامی است .

در تمام مساجدی که در دوره اسلامی ساخته می شدهاند، نکاتی همواره مورد بررسی بوده و جنبه های معماری به کار رفته در مساجد و تجهیزات مسجد با دین مبین اسلام نیز تطبیق یافته است بطور مثال  وجود تصاویر و مجسمه هایی از انسان و حیوان جایز نمی باشد. وجود نباتات و تزئینات هندسی و خوشنویسی آیه هایی از قرآن  در مساجد و تجهیزات مساجد بسیار رایج است .

اندرونی مساجد را با موزاییک ها وکاشی ها برای تزیین دیوار وکف مساجد ومحراب ها و از شیشه های رنگارنگ برای پنجره ها  استفاده میکنند.

از دیگر تجهیزات مساجد منبرها هستند..منبرهایی از جنس چوب که بصورت منبت شده تزیین شده اند.

محراب طاقچه‌ای دایره‌مانند واقع در یکی از دیوارهای مسجد است که علاوه بر نشان دادن موقعیت قبله مسلمانان (خانه کعبه)، به عنوان محلی جهت اقامه نماز امام جماعت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که از دیوار  آن با نام دیوار قبله یاد می‌شود

.شکی نیست که محراب از اجزا اصلی یک مسجد نیست ولی به تقلید از یونانی ها ،رومیها و مسیحیان مورداستفاده قرار گرفتو کم کم از یونانیها رومیهاو مسیحیان مورداستفاده قرار گرفت و حکم یک نماد را یافت و محلی شد که استاد کاران هنر های تزیینی در آن به رقابت با یکدیگر بپردازند. محراب را نیز با کاشی و موزاییک که تصاویری از گل وبوته تزیین میکردند.

از نظر متخصصان علم روانشناسی هنر معماری مساجد اسلامی، روح و روان انسان را تحت تأثیر قرار می دهد. برای مسلمان خداپرست، چه تنها باشد و چه غرق در جماعت، ساختمان مسجد طوری است که راز و نیازهای وی را با معبود آسان میکند..

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *