ویژه

هنر گره چینی در معماری

گره چینی
گره چینی ایرانی یکی از هنرهای معماری سنتی است که به نقوش هندسی وابسته است و بیننده در اولین برخورد با اینگره چینی ایرانی یکی از رشته ها و حروف سنتی است که به نقوش هندسی تکیه دارد و بیننده در اولین برخورد با این هنر، ناخود آگاه تحت تأثیر نظم آن قرار می گیرد. طرح های هندسی، که منشاء هنر گره چینی هستند، معمولاً شامل یک شمسه چند ضلعی در وسط بوده و چند شکل هندسی دیگر در اطراف به نحوی ترسیم شده تا بتوانند فضا را پر نمایند. هنر، ناخود آگاه تحت تأثیر نظم و زیبایی آن قرار می گیرد. طرح های هندسی، که منشاء هنر گره چینی هستند، معمولاً شامل یک شمسه چند ضلعی در وسط بوده و چند شکل هندسی دیگر در اطراف به نحوی ترسیم شده تا بتوانند فضا را پر نمایند.
گره چینی ایرانی یکی از رشته ها و هنر های سنتی است که به نقوش هندسی وابسته و بیننده در اولین برخورد با این هنر، ناخود آگاه تحت تأثیر نظم آن قرار می گیرد. طرح های هندسی، که منشاء هنر گره چینی هستند، معمولاً شامل یک شمسه چند ضلعی در وسط بوده و چند شکل هندسی دیگر در اطراف به نحوی ترسیم شده تا بتوانند فضا را پر نمایند.
هنرهای مرتبط با معماری که امروزه به همه آن ها تزئینات گفته می شود، نقش بسیار مهم و سهم به سزایی در هویت بخشی معماری دارند. تزئینات، دارای اصول و ضوابط خاصی هستند. که مهم ترین آن ها عبارتند از: هماهنگی بین طرح، نقش و رنگ، نحوه ارتباط تزئینات با سطوح مختلف و فضا های داخلی و خارجی، کیفیت مواد و مصالح کاربردی به همراه اجرای دقیق، اهمیت و ارزش عناصر تزئینی در کوچکترین و بزرگترین جزء چه نقش یه گنبد باشد و چه یک کوبه در، هر دو به یک اندازه مهم اند.
تزئینات در هنرهای اسلامی به طور کلی به سه قسم گیاهی، هندسی و کتیبه ای قابل تقسیم است. تزئینات هندسی را در ایران گره چینی یا گره سازی می نامند و معمولا ترکیبی است از شمسه ها و قطعات چند ضلعی که در ترکیبی موزون با یکدیگر قرار گرفته اند.
گره چینی به طور کلی عبارت از؛ قرار دادن قطعات گره در یک ترکیب هماهنگ و زیبا می باشد. به همین جهت هنر گره سازی علاوه بر معماری در اغلب هنرهای دستی و سنتی ایران بمانند سنگ تراشی، درودگری، منبت کاری، خاتم کاری، فلزکاری، قلم کاری روی فلز، سفالکاری، قالی بافی، قلمکاری روی انواع پارچه، صحافی و غیره کاربرد دارد
اگر چه هنر گره چینی ایرانی معمولاً در درب و پنجره ها به کار می رود ولی آنچه مسلم است هدف اصلی تزئین نبوده است. در هنر گره چینی ایرانی، قطعاتی عمدتاً از چوب و گاهی شیشه و عاج را بر اساس یک طرح هندسی تعریف شده به هم وصل می نمایند. در برخی از تیپ های این هنر، قطعات کاملاً منسجم بوده و نور و هوا از آن عبور نمی کند در حالی که در برخی تیپ قطعات به نحوی کنار هم قرار می گیرند تا نور بتواند از آن عبور کرده و محیط داخل ساختمان را روشن کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *